Rinteet ja hissit: Laax
Graubünden, Sveitsi · 1050-2974 m · Hissit: 37 · Rinteet: 152 km
+6°SadekuurojaKeskiosa · 2 012 m
151,0 km
Helppo6157,5 km
Keskivaikea4751,9 km
Vaikea911,9 km
Muu1629,7 km
Huippu2974 m-1°
Keskiosa2012 m+6°
Juuri1050 m+12°
Pisin rinne84 · Rene's long way / langer weg6,1 km · ↓900 m Jyrkin rinne82 · Crest la Siala - Plaun (Japanese)37 % · ↓445 m
Hissit137212347,7 km · 46170 hlö/h
Rinne- ja hissikartta
KarttaHelppoKeskivaikeaVaikeaMuuHissit
Rinteet
NimiPituusKorkeuseroKaltevuus
Helppo6057,4 km
- 38.1 · Fuorcla da Sagogn - Sogn Martin4,1 km549 m13 %
- 27.1 · Siala West - Fuorcla3,1 km449 m14 %
- 10.6 · Punt Desch - Punt Gronda2,7 km322 m12 %
- 6 · Punt Gronda - Flims Waldhaus (Variante Flims Waldhaus)2,5 km248 m10 %
- 53 · Curnius - Falera2,2 km305 m14 %
- 52.5 · Alp Dado - Curnius2,1 km316 m15 %
- 34.2 · Vorab - Sogn Martin2,0 km356 m18 %
- 22 · Verbindung Vorab - Nagens1,9 km205 m11 %
- 43.1 · Crest la Siala - Fuorcla1,8 km201 m11 %
- 31.1 · Vorab - Fuorcla1,8 km202 m11 %
- 28.2 · La Siala - Vorab1,7 km206 m12 %
- 5 · Flims Oberdorf1,6 km144 m9 %
- 4, 4.6 · Laax 4, Foppa - Flims1,4 km230 m16 %
- 23.1 · Mutta Rodunda - Sogn Martin1,4 km207 m15 %
- 29.1 · Verbindung Vorab - Scansinas1,4 km142 m10 %
- 4, 4.1 · Laax 4, Ami Sabi1,3 km237 m19 %
- 50.2 · Crest la Siala - Alp Dado1,3 km256 m20 %
- 23.4 · Mutta Rodunda - Sogn Martin1,2 km239 m19 %
- 10.8 · Vein Flims Talstation1,1 km171 m15 %
- 51.2 · Ils Plauns - Alp Dado1,1 km211 m19 %
- 30.4 · Vorab - Sogn Martin1,1 km138 m13 %
- 31.2 · Vorab - Fuorcla1,1 km196 m18 %
- 29.4 · Verbindung Vorab - Scansinas1,1 km180 m17 %
- 29.5 · Verbindung Vorab - Scansinas1,1 km200 m19 %
- 49.1 · Crest la Siala - Crap Sogn Gion956 m73 m8 %
- 38.8 · Sogn Martin - Plaun937 m174 m19 %
- 30.1 · Vorab - Sogn Martin902 m89 m10 %
- 12.2 · Mutta Rodunda - Traverse Grauberg899 m140 m16 %
- 15 · Nagens - Alp Nagens892 m183 m21 %
- 34.1 · Vorab - Sogn Martin863 m142 m16 %
- 12.4 · Traverse Grauberg - Nagens800 m102 m13 %
- 10.7 · Punt Gronda - Flims743 m85 m11 %
- 12.8 · Nagens - Scansinas681 m79 m12 %
- 52.3 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns665 m148 m22 %
- 52.1 · Crap Sogn Gion - Crap Lift661 m105 m16 %
- 818, 53 · Curnius-Schlittelweg, Curnius - Falera591 m99 m17 %
- 30.2 · Vorab - Sogn Martin553 m116 m21 %
- 28.1 · La Siala - Vorab479 m36 m8 %
- 25.5 · Nagens - Sogn Martin/Plaun474 m40 m8 %
- 4, 4.2 · Laax 4, Spalegna Lift - Foppa465 m87 m19 %
- 29.2 · Verbindung Vorab - Scansinas384 m59 m15 %
- 12.5 · Verbindung Traverse Grauberg - Nagens373 m51 m14 %
- 12.6 · Verbindung Traverse Grauberg - Nagens368 m54 m15 %
- 12.3 · Traverse Grauberg - Nagens359 m43 m12 %
- 26.2 · Siala West344 m62 m18 %
- 38.7 · Sogn Martin - Plaun236 m78 m33 %
- 52.1 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns231 m29 m13 %
- 12.4 · Mutta Rodunda - Nagens Sura225 m11 m5 %
- 12.9 · Nagens - Scansinas220 m46 m21 %
- 23.5 · Mutta Rodunda - Sogn Martin194 m38 m20 %
- 4, 4.1 · Laax 4, Spalegna167 m12 m7 %
- Piste KL (Kinderland)146 m27 m18 %
- 38.2 · Fuorcla da Sagogn - Sogn Martin117 m17 m15 %
- 43.2 · Crest la Siala - Fuorcla102 m12 m12 %
- 4 · Laax 494 m3 m3 %
- 12.8 · Verbindung Traverse Grauberg - Nagens69 m7 m10 %
- 27.2 · Siala West - Fuorcla68 m8 m12 %
- 50 · Crest la Siala - Alp Dado68 m6 m9 %
- 4, 4.3 · Laax 4, Spalegna Lift - Foppa44 m7 m16 %
- 4, 4.4 · Laax 4, Spalegna Lift - Foppa44 m6 m14 %
Keskivaikea4551,5 km
- 90 · Ladir Slope3,6 km551 m15 %
- 18 · Talabfahrt Stretg3,5 km637 m18 %
- 64.4 · Curnius - Laax2,7 km551 m20 %
- Via Alp Muletg2,7 km267 m10 %
- 44 · Crap Masegn - Lavadinas2,5 km562 m23 %
- 40.2 · Crap Masegn - Plaun2,4 km502 m21 %
- 66.2 · Crap Sogn Gion - Plaun2,2 km580 m26 %
- 10.4 · Grauberg - Punt Desch2,1 km487 m23 %
- 60 · Snowpark Curnius1,8 km454 m26 %
- 40.4 · Crap Masegn - Plaun1,6 km262 m16 %
- 45.2 · Treis Palas - Alp Dado1,5 km174 m11 %
- 45.1 · Crap Masegn - Treis Palas1,5 km345 m23 %
- 33.2 · Vorab Glacier1,4 km150 m11 %
- 36 · Fuorcla da Sagogn - Fuorcla1,4 km270 m20 %
- 64.1 · Crap Sogn Gion- Muletg Grond1,4 km411 m30 %
- 16.2 · Mutta Rodunda - Scansinas1,3 km274 m22 %
- Via Planezzas1,3 km89 m7 %
- 10.2 · La Siala Ost - Grauberg1,2 km313 m25 %
- Laax 62 (inoffiziell)1,2 km199 m17 %
- 64.2 · Muletg Grond - Curnius1,2 km186 m16 %
- 10.3 · Verbindung La Siala Ost - Grauberg1,2 km185 m16 %
- 10.1 · La Siala Ost - Grauberg1,1 km211 m19 %
- 25.1 · Nagens - Gallerie1,1 km122 m12 %
- 42 · Crest la Siala - Plaun1,0 km312 m30 %
- 12.1 · La Siala - Mutta Rodunda854 m172 m20 %
- 32.1 · Vorab Glacier Right819 m260 m32 %
- Rinne 1739 m78 m11 %
- 25.6 · Nagens - Gallerie697 m116 m17 %
- 47.2 · Crest la Siala - Treis Palas660 m113 m17 %
- Rinne 2543 m50 m9 %
- Rinne 3539 m82 m15 %
- 40.3 · Crap Masegn - Plaun497 m100 m20 %
- 15 · Traverse Grauberg - Nagens469 m144 m31 %
- 33.3 · Vorab Glacier466 m40 m9 %
- 13.2 · Mutta Rodunda - Scansinas446 m90 m20 %
- 90 · Ladir slope357 m43 m12 %
- 32.2 · Vorab Glacier Right353 m79 m22 %
- 40.1 · Crap Masegn - Plaun334 m112 m34 %
- 55 · Steilhang - Alp Dado294 m95 m32 %
- 16.3 · Mutta Rodunda - Scansinas195 m61 m31 %
- 90166 m15 m9 %
- 25.4 · Nagens - Sogn Martin/Plaun146 m4 m3 %
- 66.1 · Crap Sogn Gion - Plaun84 m10 m12 %
- 247 · Winterwanderweg Siat–Falera70 m4 m6 %
- 45.1, 44 · Crap Masegn - Treis Palas, Crap Masegn - Lavadinas41 m3 m7 %
Vaikea911,9 km
- 35 · Vorab Sattel - Lavandinas4,7 km1010 m21 %
- 65 · Muletg Grond - Laax Murschetg (FIS)2,6 km658 m26 %
- 26.1 · Siala West1,1 km350 m32 %
- 41 · Crap Masegn - Fuorcla889 m222 m25 %
- 33.1 · Vorab Glacier Left779 m260 m33 %
- 16.1 · Mutta Rodunda - Scansinas684 m226 m33 %
- 13.1 · Mutta Rodunda - Scansinas513 m183 m36 %
- 14.1 · Mutta Rodunda - Grauberg463 m118 m25 %
- 38.8 · Sogn Martin - Plaun171 m60 m35 %
Muu1629,7 km
- 84 · Rene's long way / langer weg6,1 km900 m15 %
- 71 · Vivorak2,3 km400 m17 %
- 76 · La Siala - Sogn Martin (Uno)2,3 km577 m25 %
- 70 · Viwalti2,2 km746 m33 %
- 81 · La Siala - Grauberg (Oven)2,1 km460 m22 %
- 73 · Mutta Rodunda - Scansinas (Old Route)2,0 km522 m26 %
- 83 · Crap Sogn Gion - Plaun (Muladera)1,7 km449 m26 %
- 77 · Vorab Pign - Fuorcla1,7 km395 m24 %
- 85 · Crap Masegn - Treis Palas (Nature Pipe)1,4 km343 m24 %
- 80? · Laax 801,4 km363 m26 %
- 86 · Fuorcla da Sagogn - Lavadinas (Baywatch)1,3 km383 m30 %
- 82 · Crest la Siala - Plaun (Japanese)1,2 km445 m37 %
- 46 · Laax 461,1 km272 m25 %
- 80 · Bottleneck1,1 km277 m26 %
- 35A · Vorab Sattel - Lavandinas905 m226 m25 %
- 818, 84 · Curnius-Schlittelweg, Rene's long way / langer weg852 m88 m10 %
Nimettömiä rinteitä: 3 · 539 m
Hissit
NimiRinteetPituusKapasiteetti
Gondoli1322,1 km · 25150 hlö/h
- Arena Express Flims - Plaun3,9 km2600 hlö/h
- Sogn Martin - La Siala76 · La Siala - Sogn Martin (Uno)10.1 · La Siala Ost - Grauberg28.1 · La Siala - Vorab3,3 km2400 hlö/h
- Fuorcla-Vorab31.1 · Vorab - Fuorcla30.1 · Vorab - Sogn Martin2,5 km1500 hlö/h
- Larnags-Curnius53 · Curnius - Falera64.4 · Curnius - Laax1,8 km2000 hlö/h
- FlemXpress Flims - Foppa, FlemXpress Flem - Foppa1,7 km1800 hlö/h
- FlemXpress Foppa - Startgels10.6 · Punt Desch - Punt Gronda1,7 km1800 hlö/h
- FlemXpress Segnes - Cassons71 · Vivorak1,7 km1000 hlö/h
- FlemXpress Startgels - Segnes10.4 · Grauberg - Punt Desch1,4 km1800 hlö/h
- Fuorcla-Crap Masegn40.2 · Crap Masegn - Plaun45.1, 44 · Crap Masegn - Treis Palas, Crap Masegn - Lavadinas90 · Ladir slope44 · Crap Masegn - Lavadinas45.1 · Crap Masegn - Treis Palas85 · Crap Masegn - Treis Palas (Nature Pipe)40.1 · Crap Masegn - Plaun1,2 km1500 hlö/h
- Arena Express Scansinas - Nagens25.1 · Nagens - Gallerie15 · Nagens - Alp Nagens12.8 · Verbindung Traverse Grauberg - Nagens1,1 km2475 hlö/h
- Arena Express Plaun - Scansinas12.8 · Nagens - Scansinas788 m2475 hlö/h
- Laax-Larnags, Mulania-Larnags629 m2000 hlö/h
- FlemXpress Segnes - Nagens Sura395 m1800 hlö/h
Tuolihissi712,7 km · 15220 hlö/h
- Mutta Rodunda23.1 · Mutta Rodunda - Sogn Martin73 · Mutta Rodunda - Scansinas (Old Route)12.2 · Mutta Rodunda - Traverse Grauberg2,0 km3200 hlö/h
- Lavadinas - Fuorcla da Sagogn38.1 · Fuorcla da Sagogn - Sogn Martin80 · Bottleneck2,0 km1800 hlö/h
- Curnius - Crap Sogn Gion64.1 · Crap Sogn Gion- Muletg Grond52.1 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns60 · Snowpark Curnius2,0 km2620 hlö/h
- Falera - Curnius53 · Curnius - Falera2,0 km800 hlö/h
- Plaun - Crap Sogn Gion52.1 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns66.1 · Crap Sogn Gion - Plaun83 · Crap Sogn Gion - Plaun (Muladera)64.1 · Crap Sogn Gion- Muletg Grond66.2 · Crap Sogn Gion - Plaun1,7 km2600 hlö/h
- Alp Dado82 · Crest la Siala - Plaun (Japanese)43.1 · Crest la Siala - Fuorcla50 · Crest la Siala - Alp Dado50.2 · Crest la Siala - Alp Dado1,6 km2400 hlö/h
- Treis Palas - Crap Masegn40.2 · Crap Masegn - Plaun45.1, 44 · Crap Masegn - Treis Palas, Crap Masegn - Lavadinas90 · Ladir slope44 · Crap Masegn - Lavadinas45.1 · Crap Masegn - Treis Palas85 · Crap Masegn - Treis Palas (Nature Pipe)40.1 · Crap Masegn - Plaun1,4 km1800 hlö/h
Köysirata26,8 km · 850 hlö/h
- LAAX - Crap Sogn Gion64.1 · Crap Sogn Gion- Muletg Grond52.1 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns60 · Snowpark Curnius66.1 · Crap Sogn Gion - Plaun83 · Crap Sogn Gion - Plaun (Muladera)66.2 · Crap Sogn Gion - Plaun4,0 km–
- Crap Sogn Gion - Crap Masegn40.2 · Crap Masegn - Plaun45.1, 44 · Crap Masegn - Treis Palas, Crap Masegn - Lavadinas90 · Ladir slope44 · Crap Masegn - Lavadinas45.1 · Crap Masegn - Treis Palas85 · Crap Masegn - Treis Palas (Nature Pipe)40.1 · Crap Masegn - Plaun2,8 km850 hlö/h
Ankkurihissi126,1 km · 4950 hlö/h
- Vorab Gletscher 1 left33.1 · Vorab Glacier Left32.1 · Vorab Glacier Right2,0 km–
- Spalegna4, 4.1 · Laax 4, Ami Sabi1,1 km1050 hlö/h
- Ils Plauns II655 m600 hlö/h
- Ils Plauns I654 m600 hlö/h
- Craplift503 m480 hlö/h
- Pipe Lift64.1 · Crap Sogn Gion- Muletg Grond52.1 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns60 · Snowpark Curnius346 m600 hlö/h
- Mughels25.5 · Nagens - Sogn Martin/Plaun169 m720 hlö/h
- NagensPiste KL (Kinderland)146 m900 hlö/h
- Übungslift Crap Sogn Gion52.3 · Crap Sogn Gion - Ils Plauns144 m–
- Kinderland Falera133 m–
- Übungs-Seil Crap Sogn Gion119 m–
- Kinderland Laax79 m–
Kuljetinhihna3124 m
- Zauberteppich Kinderland41 m–
- Zauberteppich Murschetg36 m–
- –47 m–